Cum sociis Theme natoque penatibus et magnis dis parturie montes, nascetur ridiculus mus. Curabitur ullamcorper id ultricies nisi.

1-677-124-44227 184 Main Collins Street, West Victoria 8007 Mon - Sat 8.00 - 18.00, Sunday CLOSED
Follow Us

BİZ KİMİZ?

Bilinçli ya da tesadüfi bir şekilde Köyceğiz’in eşsiz doğasında, 2016’dan beri süregelen Köyceğiz Sokak Yogası Günleri’nin rüzgârıyla buluşmuş, ayurvedik/yogik yaşamı seven bir grubun hikâyesi bu.

Türkçeye ilaç/çare anlamıyla geçmiş olan deva’nın, Sanskrit dilinde ise hayırsever, doğaüstü varlıkları ifade etmesi hem yaşadığımız yer hem de yaşama bakış açımızla bütünleşen bir isim doğurdu: DEVAKÖY!

Ayurvedanın, yaşamı ‘sanat’ olarak algılayıp şükürle ifşa eden bakış açısını benimseyen Devaköylüler olarak, adımızın karmasını dharmaya dönüştürebilmek, genişleyip birlikte büyümek üzerine düşündük, taşındık ve kalpten eyleme geçerek –pandemi sürecine rağmen, 17 Eylül 2020 yeni ayında Devaköy Doğal ve Sağlıklı Yaşam Derneği‘nin kuruluşunu kutladık.

Bu süreç her ne kadar pandemiye denk gelmiş olsa da tohumları herkese açık ve ücretsiz bir karma yoga etkinliği olan Köyceğiz Sokak Yogası Günleri ile atılmış olduğundan kısa sürede tanınıp görünür olduk.

Dernek olarak, omurgası ayurveda olan faaliyet alanımızda, konusunda uzman kişi ve kuruluşlarla, mevcut şartlarda sosyalleşmeyle öncelikle online platformda etkinliklerimizi oluşturmaya başladık. DEVAm Platform’da Zoom üzerinden yoga ve meditasyon pratikleri, atölye, söyleşi vb. etkinlikleri yoğun olarak gerçekleştirmeye devam ederken yüz yüze yoga pratikleri ve çeşitli etkinliklerimiz, sığla ve okaliptüs ağaçlarıyla çevrili Köyceğiz Mesire Parkı’nda gerçekleşiyor.

Doğa ile hep iç içe olan bağımızı ve bağlılığımızı hem gönüllülerimizin hem de Derneğimizden talepte bulunan okullarımızın bahçelerinde güçlendirip genişleterek TAB-Tıbbi Aromatik Bitkiler alanında çalışmalara katkı sağlıyoruz.

Aynı zamanda, bölgemizden başlayarak, başarılı ancak maddi imkânları kısıtlı gençlerin eğitimine destek olmak amacıyla bir burs programı oluşturduk. Bu fonun sağlam bir şekilde büyümesi de çalışma konularımızın içinde yer alıyor.

Ayurveda felsefesinin “Doğana uygun yaşa” sözüne uyanmış, uyandırılmış, uygulamış, faydasını görmüş, şifalanmış Devaköy ekibi olarak niyetimiz, doğal ve sağlıklı yaşam formatını sakin şehir Köyceğiz’den usul usul genişletmek. Bu niyetin tohumunu gönüllerimize eken ilham kaynağımız Ferhan Yüksel’in eli, gözü üstümüzde olarak, sizleri hikâyemize katılmaya, paylaşmaya, birlikte büyümeye, destek olmaya, yaşamı Köyümüzden genişleyerek kucaklamaya davet ediyoruz!

Sevgilerimizle ❤️

WHO ARE WE?

This is the story of a group of people dedicated to the ayurvedic/yogic way of life and who met by chance or by fate in the picturesque town of Köyceğiz during the annual Köyceğiz Street Yoga Days festival, a free event open to all, which started in 2016.

The name Devaköy is a combination of ‘deva’, which in Turkish means medicine or remedy and in Sanskrit means divine and is used to refer to a deity, and the Turkish word ‘köy’, meaning village. The name represents both our perspective on life and where we live.

We established the ‘Devaköy Natural and Healthy Living Association’ on 17 September 2020. Although this coincided with the pandemic, our name and activities swiftly became known due to our reputation established by the Köyceğiz Street Yoga Days.

Initially, our activities, which are all connected to different aspects of Ayurveda, were primarily online, with people and organisations who are experts in their fields. While continuing to organise intensive activities such as yoga and meditation, workshops, and talks on our online DEVAm Platform via Zoom, face-to-face yoga lessons and various other activities are also held in the park in Köyceğiz among sweet gum and eucalyptus trees.

We contribute to the studies in the field of medical and aromatic plants through our efforts in the gardens of both our volunteers and nearby schools that make requests to our association.

At the same time, starting in our region, we have created a scholarship programme to support the education of successful young people with limited financial means. One of our main objectives is the continued growth of this fund.

As we, the Devaköy team, have applied, benefited from, and been healed by the Ayurvedic philosophy of ‘live according to nature’, our aim is to see a gradual expansion of the natural and healthy lifestyle from the Cittaslow of Köyceğiz. We invite you to contribute to our story, to share, to grow together, to give support, and to embrace life under the supervision and guidance of our inspiration, Ferhan Yüksel, who planted the seeds of this intention in our hearts! 💛